Mee kasutamise võimalused

Mesi kui tervise toetaja

Mesi kui tervise toetaja

Teine oluline mee kasutamise eesmärk on tervise tugevdamine. Juba Hippokrates nimetas mesilast kõige targemaks farmatseudiks ning soovitas kasutada mett erinevatel raviotstarvetel.

Mee kasutamine meditsiinis on piiratud vähese akadeemilise uurimuse ning tõendusmaterjali tõttu (kuigi uuringuid tehakse aina enam). Mesindussaadused ei kuulu ametlikult registreeritud ravimite hulka ka seetõttu, et meel kui loodusannil on suur varieeruvus (erinev keemiline ja füüsikaline koostis), mis sõltub korje piirkonnast, taimestikust, ilmastikust ja tuhandest muust pisiasjast.

Mee peamine tõendatud meditsiiniline potentsiaal väljendub selle antibakteriaalsetes omadustes. Neid omadusi kasutatakse eelkõige haavade ja naha infektsioon-haiguste ravis.

Uuringud on leidnud, et mesi parandab põletushaavu paremini kui nii mõnigi apteegist spetsiaalselt põletushaavade tervendamiseks mõeldud geel. Mees olevad inhibiitorid omavad bakterite kasvu piiravat toimet. 2009. a viidi Norras läbi uuring, mis näitas, et mesi tapab haavades kõik bakterid. Samuti stimuleerib mesi uute kudede kasvu ja vähendab armistumist ning põletushaavades valuaistinguid.

2007. a Pennsylvania State College of Medicine uurimus (Paul et al. ) näitas, et mesi töötab kui köha leevendaja. Sama tõestas ka Cohen et al. (2012) uuring, kus 300 1-5 aastase lapse vanemat hindasid mett öise köha leevendajana positiivselt. Paar lusikatäit mett 30 minutit enne uinumist kergendas oluliselt öiseid köhahooge ja lubas lastel paremini magada. Mee antibakteriaalne efekt aitab ka kurguvalu vastu, mistõttu soovitatakse sel puhul tarbida mett koos ingveri ja sidruniga.

Värskematest uuringutest on mee positiivsemat mõju köha korral tõestanud ka Oxfordi teadlased.

Samuti on teaduslikke tõendeid, et mees sisalduvad inhibiitorid aitavad gastriidi ehk mao limaskesta põletiku ning pimesoole põletiku vastu (Abeshu ja Geleta 2016). Seega on mesi seedehädade leevendajaks. Katsed on aidanud teaduslikult tõestada mee võimet neutraliseerida alkoholi mõju organismis, vähendades alkoholi hulka veres ja alkoholimürgistust (Shi et al. 2015).

Rahvameditsiinis usutakse lisaks, et mees sisalduvad ensüümid aitavat vähendada iiveldust ning seedida toitu efektiivsemalt. Mett peetakse veel ärevuse ja närvilisuse vähendajaks. Hea une kindlustab meejook, näiteks mesi sooja piima ja kaneeliga. Samuti on püstitatud hüpoteese, et mee tarvitamine aitab leevendada õietolmust tingitud allergia sümptomeid. Kuna mesi sisaldab õietolmu ning mett süües satuvad allergeenid väiksemates kogustes organismi teisiti kui allergiat tekitavad allergeenid läbi õhu, siis aitavat nad ehitada organismi vastupanuvõimet suuremate allergiliste reaktsioonide vastu. Need väited on aga teaduslikult tõestamata (10 health benefits of honey, 2018).

Viimasel ajal on uuritud ka mee mõju vähkkasvajatele ja leitud, et mee antioksüdandid võivad piirata ja/või ära hoida vähirakkude moodustumist.  See tähendab, et mesi oleks justkui looduslik „vähi vaktsiin”. Eeldatakse, et meel on eriline selekteeriv omadus – ta on toksiline vähirakkudele, kuid mitte toksiline normaalsetele rakkudele (Fauzi et al. 2011). Kuid ka siin on uuringud alles algusjärgus.Samuti on alustatud uuringutega mee kasulikkusest Covid-19 sümptomite leevendamisel ja esimesed positiivsed hüpoteesid on püstitatud ja nende tõestamistega alustatud, jääme ootama uusi teateid teadusmaailmast.