Mesi on looduslik magusaine, mida mesilased valmistavad õistaimede nektarist, mida nad oma tarus lõpliku valmimiseni ise töötlevad - kuivatades, enda ensüüme lisades, meekärge ladustades. Ja see on kolmas võltsituim toiduaine maailmas oliiviõli ja piima järel.  
Meevõltsinguteks on väga erinevaid võimalusi, ent sagedasemaks viisiks on õigele meele suhkrusiirupi lisamine või mesilaste toitmine suhkrusiirupiga, millest mesilased siis omakorda magusaine, kuid taimsete nektarite puudumisel mitte-mee, valmistavad. Müüdav mesi ei ole mesi ka siis, kui ta on enne valmimist tarust ära võetud ja kuivatatud tehislike kuivatusseademetega mesilaste asemel. Samuti võib juhtuda, et kodumaise kallima mee sildi all müüakse hoopis odavat importmett.

Kahjuks on see probleem olemas ka Eestis. Eesti Kutseliste Mesinike Ühing on siin eest vedanud kaasaegsete testimiste kasutusele võttu võltsingute tuvastamiseks ning esimesed tulemused näitavad, et Eestisse imporditud mees esinevad võltsingud. Kuna jaekaubanduskettidele on oluline, et müüdav mesi oleks tarbija jaoks usaldusväärne, on mõned ketid selle testi meevõltsingute tuvastamiseks kasutusele võtnud.

Kuidas ära tunda õige Eesti mesi?

Enamasti annab võltsitud meest märku erakordselt soodne hind. Pea kõikide võltsimistehnikate eesmärk on tuua alla lõpptoote hinda, sest suhkur on meest oluliselt odavam ning võimaldab odavmüüke tehes pettusega turgu võita.

Enamik Eesti meedest kristalliseerub töötlemata kujul suhteliselt kiiresti - mõne nädala kuni mõne kuuga. Erandlikumad meed kristalliseeruvad kuni aastaga ning on ka neid (paakspuu- ja kanarbikumesi), mis ei kristalliseeru üldse. Mee pakendamisel väiketaarasse sulatavad mesinikud mee üles ning see pikendab kristalliseerumisprotsessi. Kristalliseerumise kiirus oleneb glükoosi/fruktoosi suhtest mees, hoiustamistemperatuurist, õietolmu hulgast mees ja paljust muust. Kristalliseerumine on mee naturaalne omadus. Loodusliku toote ja selle töötlemise eripärast tingituna ei saa pea kunagi öelda, et kahes erinevas purgis identne mesi oleks.

Vedel või kristallisserunud?

Mugavuse tõttu eelistavad tarbijad sageli vedelat mett. Seetõttu osad meepakendajad pastöriseerivad ja filtreerivad mett. Mee peenfiltreerimisega eemaldatakse meest kõik tahked osakesed, sh õietolm, millest kristalliseerumisprotsess tavapäraselt alguse saab. Pastöriseerimisega (lühikese aja jooksul viiakse mee temperatuur kõrgeks ning jahutatakse seejärel maha) saavutatakse tulemus, et mesi võib vedelana püsida mitu aastat.

Aga kui mesi on kreemjas?

Kreemija mee omadused on kõik täpselt samad, mis värskel või kristalliseerunud meel.

Kreemijas mesi saavutatakse, kui värsket mett kristalliseerumise protsessi ajal mitme nädala vältel perioodiliselt mehaaniliselt segatakse. Nii ei moodusta tekkiv kristalliline struktuur pikki ahelaid ja tugevaid sidemeid, tänu millele jääb mesi mõnusasti pehme ja mugav tarbida.

Mee värvus

On ka meetarbijaid, kes usuvad õigeks meeks olevat vaid kindlat värvi (tavaliselt heledat kuldkollast) mett. Praktikas on mee värv vahelduv – mesi võib olla peaaegu värvitu, valge, kuldkollane, tumepruun. Lisaks paistab vedela mee värvus erinevana, kuna valgus kumab läbi.

Mee värvuse peamine allikas on konkreetsete taimede nektar, millest mesilased on selle mee teinud. Samuti sõltub mesi ilmast. Kuival suvel on mees vett vähem ja mesi on tumedam kui vihmasel suvel.

Tüüpiliselt on kevadine mesi heledam kui suve lõpul korjatud mesi. Mesi tumeneb ka seistes – mees olevate suhkrute ja aminohapete omavahelise reageerimise tulemusena.

Kas mesi kaotab ajaga oma omadusi?

Kui mett säilitatakse vastavalt nõuetele kuivas ja jahedas kohas, siis mee omadused üldiselt ajas ei muutu.

Tõsi, vahel niiske suve puhul on mee looduslik niiskus nö "piiri peal" ja sellisel juhul võib soojas paigas (nt köögis) mett hoiustades selle kristalliline struktuur laguneda ning mesi võib kihistuma hakata. Halvimal juhul lõppeb see mee käärima-minemisega. See on tarbijale kindlasti ebameeldiv üllatus, ent loodusliku tootena sisaldab mesi ka pärmseent ning sobivatel tingimustel hakkab ta oma tööd tegema. Vastutustundlik tootja vahetab alati välja käärima läinud mee.

Meetoote jälgitavuse tähtsus

Meevõltsinguid aitab välistada mee jälgitavus.

Kui mee ostjal on võimalik jälgida, kust mesi pärineb, kes mesinikest on selle tootnud, mis taimedelt on nektar kogutud ja kus on mesilaste korjeala, on teadmine ja usaldus toote sisu kohta suurem.

Meie e-poes on saadaval ainult 100% jälgitavusega mesi Eesti parimatel meetootjatelt.

Jälgime ka ise väga täpselt, millised on kaasatud mesinike tootmisstandardid, et mesi oleks küps, selitatud, sõelutud ja pikalt kuumtöötlemata.

Kõikide mesinikega on võimalik tutvuda meie kodulehel ka eraldi – kes nad on, miks just selle ala valinud, kus ja kuidas oma mett toodavad :

1. Harro Rannamets

Mesinduskogemus: 8 aastat
Mesilasperede arv: 400
Mesilaste korjemaa: Pandivere kõrgustiku metsad ja sood
Piirkonna meetaimed: metsvaarikas, põdrakanep

Vaata lähemalt

 2. Mart Kullamaa

Mesinduskogemus: 22 aastat
Mesilasperede arv: 800
Mesilaste korjemaa: Lääne-Virumaa, Väike-Maarja vald
Piirkonna meetaimed: vaarikas, põdrakanep, raps, taliraps, valge ristik, remmelgas, naat

Vaata lähemalt

 3. Siim Õunap

Mesinduskogemus: 10 aastat
Mesilasperede arv: 200
Mesilaste korjemaa: Põlvamaa – Põlva ja Räpina vald
Piirkonna meetaimed: paju, naat, harakputk, ojamõõl, metsvaarikas, võilill, ristik, uba, mesikas, raps

 4. Kert Kuntro

Mesinduskogemus: 20 aastat
Mesilasperede arv: 150
Mesilaste korjemaa: Lääne-Virumaa, Väike-Maarja vald, Määri ja Avispea küla
Piirkonna meetaimed: vaarikas, põdrakanep, raps, taliraps, valge ristik, remmelgas, naat, võilill

Vaata lähemalt

 5. Priit Pihlik

Mesinduskogemus: 10 aastat elukutselisena
Mesilasperede arv: 200
Mesilaste korjemaa: Tartumaa, Tartu vald
Piirkonna meetaimed: paju, naat, angervaks, põdrakanep, võilill, valge ristik, tatar, mesikas, raps


Iga meie meepurk on varustatud QR koodiga ja lingiga meie kodulehele, mis võimaldab vaadata, kust konkreetne mesi täpselt pärineb, milline mesinik on selle taga ning millised taimed just selle piirkonna meele oma maitse annavad. Selleks sisesta meepurgil olev "parim enne" kuupäev otsingu lahtrisse ning leiad just sinu mee mesiniku.